Volba ideálního LED svítidla

Volba ideálního LED svítidla pro pěstování rostlin a jeho nastavení závisí na mnoha faktorech. Mezi tyto faktory patří požadavky na světlo, kvalita materiálu, výkon a spotřeba elektřiny, velikost a tvar pěstebního zařízení a mnoho dalších prvků.

Intenzita osvětlení a doba trvání Různé druhy rostlin (a někdy i různé odrůdy nebo kultivary v rámci druhů) vyžadují různá množství světla pro ideální růst a kvetoucí rostliny často vyžadují více světla při kvetení a v plodném období než během vegetativního růstu.

 

Tvar pěstitelské plochy

Dostupnost prostoru je důležitým faktorem při nákupu osvětlení, protože určuje množství a velikost lamp, které potřebujete. První věc, kterou musíte udělat, je změřit přesnou velikost vaší zahrádky. Pak musíte zjistit velikost osvětlovací plochy lamp, o kterých uvažujete, abyste mohli určit přesné číslo, které potřebujete. Obecnou směrnicí, kterou většina pěstitelů používá, je to, že potřebujete 32 wattů skutečné síly na čtvereční cm, pokud potřebujete vysoká světla například pro rajčata. Nízké rostliny jako salát potřebují někde mezi 11 a 18 watty na čtvereční cm.

 

Kvalita materiálu

Trvanlivost je jednou z nejlepších věcí na LED osvětlení. Pokud je lampa vyrobena z kvalitních materiálů, může vydržet asi 10 let. Toto je dlouhá doba, během které se nemusíte starat o provedení změn v nastavení. Nejlepší je hledat světla s nejvyššími průmyslovými standardy, s použitím pouze těch nejlepších komponent a výrobních metod.

 

Výkon a spotřeba elektřiny

Vaše LED svítidla budou muset fungovat minimálně 10-11 hodin denně, což povede ke zvýšení účtů za elektřinu. Informovaný výběr a čtení podrobného popisu produktu vám v budoucnu ušetří problémy, proto byste měli vždy zkontrolovat, kolik je celkový výkon daného modelu. Možnosti jsou až 1000 W, ale neměli byste se spokojit s ničím menším než 300 W. Mějte na paměti, že vyšší výkon pomáhá kompenzovat ztrátu výkonu.

 

Nízký tepelný výkon

To je jedna z nejdůležitějších věcí při výběru LED osvětlení pro pěstování, protože přispívá ke dvěma hlavním faktorům - ochraně rostlin a životnosti. Světla jsou v blízkosti zařízení a mají nízký tepelný výkon, což zaručuje, že nedojde k žádnému poškození, ale také k menší vzdálenosti mezi lampou a pěstebním zařízením. Také světlo s vyšším tepelným výkonem by se rychleji vypálilo a bude třeba jej vyměnit dříve. Dobře vyvážené LED žárovky s nízkým tepelným výkonem uvolňují méně energie jako teplo a mají připojené hliníkové chladiče.

 

Kvalitní polovodičové čipy

Polovodičový čip je jádrem LED světla a slouží k přeměně elektřiny na světlo, ale má také důležitou úlohu při určování vlnové délky. Je vhodné, abyste pořídili světlo, které má čip nejméně 3 watty, jinak nebude schopno poskytnout dostatečné osvětlení.

 

Zvažte, co chcete pěstovat

Vybrané osvětlení musí být vhodné pro typ rostlin, které pěstujete. Všechny LED diody budou dělat svou práci do určité míry. Některé modely jsou vyrobeny pro řešení specifických potřeb zařízení, protože rostliny potřebují různé druhy vlnových délek během každé fáze růstu. Pokud například pěstujete těžké plodiny jako jsou rajčata, budete potřebovat jiné světlo, abyste maximalizovali jeho růst, než kdybyste pěstovali květiny. Také zvažte, zda potřebujete světla pouze pro vegetativní cykly, kvetení nebo pro kompletní proces růstu.

 

LED svítidla s plným spektrem

Ačkoliv rostliny mohou růst v téměř jakémkoli typu světla, účinná fotosyntéza vyžaduje různé vlnové délky a některé z nejlepších pěstitelských světel mohou poskytnout rostlinám celé spektrum potřebné během každé fáze růstu. Aby rostly co nejefektivněji, mnoho rostlin potřebuje světlo v červeném a modrém spektru, ale také infračervené a ultrafialové, v závislosti na stupni růstu.

Kategorie