Nejčastější chyby při používání LED světla pro pěstování

Nejčastější chyby při používání LED světla pro pěstování

Přibývá stále více pěstitelů, kteří se rozhodnou pěstovat doma pod LED světlem nejrůznější rostliny, zeleninou počínaje, léčivými bylinami konče. Největší výhodou jsou nízké náklady na pěstování.

Některým lidem se pěstování daří výborně, rostliny se mají k světu a dokonce mají pod LED světlem i vyšší výnosy. Mnoha lidem se však toto pěstování nedaří a výsledkem jsou uschlé rostliny či malé výnosy. Přinášíme přehled nejčastějších chyb při používání LED světla pro pěstování. Ocení je především začátečníci.

 

Přehřátí rostlin

Rostliny, které si bere mnoho tepla, mají listy umístěné nejblíže světelnému zdroji zbarveny do hněda. Jakmile uvidíte první náznaky hnědnutí, máte stále šanci se vyhnout větším škodám. Pokud se listy rostlin kroutí nahoru, znamená to přílišnou blízkost světlu. Problému zamezí také dobré větrání.

 

Nedostatečné osvětlení

Přemýšlejte o tom, kolik rostlin budete pěstovat a kolik LED světel budete potřebovat, abyste je správně osvětlili. Měli byste si být také vědomi jasu světel, která používáte. Říká se například, že 200W LED světlo je dostatečné pro výtěžek asi 100 gramů rostlin. Ujistěte se, že máte dostatek lamp, ale snažte se najít rovnováhu, poskytovat dostatečné osvětlení a hlavně nepřehánět.

Nastavení lampy na nesprávnou vzdálenost

Přehřátí nebo nedostatečné osvětlení může být způsobeno příliš mnoha nebo nedostatečnými světly, ale může to být také důsledkem umístění světel příliš blízko nebo příliš daleko od zařízení. Neexistuje žádné univerzální pravidlo pro nastavení vzdálenosti, ale doporučuje se, aby LED diody byly umístěny 30 – 50 cm od rostlin.

 

Výběr nesprávného světelného spektra

Aby rostliny rostly efektivně, potřebují pro každý růstový stupeň různé druhy světla. S plně spektrálními LED světly je to snadno dosažitelné, ale pokud zvolíte špatné nastavení, rostlina se nebude dobře vyvíjet. Vhodné je vzít v úvahu podmínky v místnosti, kde se rozhodnete rostliny pěstovat. Například, rostliny mají největší prospěch ze světla v modrém spektru, když jsou ve vegetativní fázi růstu. Takže pokud nastavíte světlo v červeném spektru, bude bránit rostlině v růstu.

 

Nesprávné rozvržení světla

Při nastavování světelného plánu je důležité, aby nedocházelo k situacím, kdy zapomenete zhasnout nebo rozsvítit LED osvětlení. Dokonce i malá změna může mít negativní vliv na růst rostliny. Každá rostlina potřebuje určité období ve tmě a naopak ve světle, což je vhodné se naučit dodržovat.

 

Ochrana a údržba LED žárovek

LED osvětlení pro pěstování rostliny je váš přítel a důležitá investice, takže je třeba se o něj pečlivě starat. Žárovky přináší četné výhody rostoucímu procesu a malá údržba a příprava vám ušetří spoustu problémů. Doporučuje se nastavit stabilizátor napájení a připojit jej ke světelným zdrojům, aby se vyrovnalo vstupní napětí, čímž se chrání čip uvnitř diod LED. Běžná LED osvětlení produkují hodně tepla a generují spoustu infračerveného světla. To vysušuje rostliny a půdu a má za následek potřebu častěji zavlažovat rostlinu. > LED světla však neprodukují žádné infračervené světlo a nevydávají tolik tepla, takže není třeba rostliny ve velké míře zavlažovat.

 

Nezohlednění jiných faktorů

LED svítidla jsou velkou pomůckou při pěstování rostlin v interiéru, ale samy o sobě nemohou moc udělat. Aby bylo možné produkovat velké a zdravé výnosy, je třeba zvážit mnoho faktorů jako jsou pokojová teplota, cirkulace vzduchu, půda, živiny, genetika rostlin a mnoho dalších věcí. Nezaměřujte se pouze na jednu část procesu růstu. Místo toho se snažte o porozumění celému řetězci, protože vše je propojeno navzájem.

Váš komentář byl úspěšně odeslán. Děkujeme!
Přidat komentář
Jméno*
E-mail:*
Komentář:*
  Captcha
  Přidat komentář

Zásilkovna